Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

S nástrojem Toshiba recovery utility zvládne obnovení notebooku do stavu od výrobce i zcela nevidomý

Vážení čtenáři,

Jsem nesmírně potěšen, že Jste se rozhodli část svého vzácného času věnovat přečtení tohoto článku. Tento článek udělá radost všem nejen nevidomým uživatelům výpočetní techniky. Bude totiž pojednávat o velmi kladné vlastnosti nástroje Recovery Utility, která je součástí zakoupených notebooků Toshiba řady satellite a dozajista je i součástí nejmodernějších řad a modelů od tohoto výrobce.

Cílem společnosti Toshiba je do notebooků integrovat ty nejmodernější technologie. A to nejen hardwarové, ale i softwarové. A tento cíl se společnosti Toshiba dle mého názoru podařilo splnit přímo excellentně.

Nástroj Toshiba Recovery utility, o němž budu psát Vám obnoví softwarovou konfiguraci Vašeho počítače Toshiba přesně do stavu, v němž Jste notebook obdrželi od výrobce. Znamená to tedy, že nástroj obnovuje instalaci operačního systému, ovladače zařízení i před instalované aplikace do stavu, v němž je odborně nakonfiguroval výrobce notebooku. Dozajista nejen nevidomé mezi Vámi potěší velmi snadné ovládání tohoto nástroje. Lze tak na zcela prázdný disk notebooku toshiba přenést softwarovou konfiguraci, aplikace a operační systém. Veškeré ovládání produktu Toshiba Recovery Utility je možné uskutečnit s využitím klávesových povelů. Díky tomu zvládne instalaci i zcela nevidomý uživatel.

Nástroj po Vás ani nežádá uživatelské jméno a nastavování, která by Jste museli realizovat, pokud by Jste na notebook nainstalovali Windows7 z originálního instalačního CD.

Za toto počínání by jsem velmi rád veřejně poděkoval vývojářům společnosti Toshiba, protože tento počin není v oblasti obnovovacích utilit u notebooků běžný.

A nyní jak na to?

Především doporučuji všem z Vás nevidomých, aby Jste si po zakoupení notebooku Toshiba s pomocí vidící osoby, bez ní to půjde bohužel jen velmi nesnadno prošli po zapnutí notebooku klíčovou část instalace, takzvaně si svou instalaci personalizovali.

Vyplnili uživatelské jméno, heslo a jiné náležitosti. Doporučuji Vám vroucně, aby Jste tento krok realizovali bez ohledu na zdravotní znevýhodnění, protože jinak nebudete moci svůj notebook používat.

Jakmile se Vám Windows7 spustí, může se Vám objevit upozornění, že je Váš systém vybaven nástrojem umožňující obnovení pevného disku do stavu od výrobce. Opravdu je velmi vhodné si za zálohovat instalaci od výrobce na DVD a řídit se pokyny utility. Budete potřebovat pravděpodobně 2 nebo 3 DVD, raději nepoužívejte DVD RAM média, využijte klasické DVD RW nebo DVD-R. DVD-R mají tu výhodu, že nezatěžují tolik laserovou čočku Vaší vypalovací mechaniky a navíc mají další nespornou výhodu. Nepůjdou smazat a to ani nechtěně, takže doporučuji pro vyhotovení obnovovacích médií použít DVD-R, médium, což je recordable DVD. Na toto médium můžete pouze jednou uložit data a pak už je nemůžete z média odstranit. Toto médium má navíc jednu výhodu, když bude Vaše čtecí laserová hlava opotřebována, laser nebude muset médium tolik prohřívat, jako při čtení ze zapisovacího DVD RW a tak máte větší šanci, že i při opotřebované DVD mechanice obnovíte svůj počítač do původního stavu, bude-li to zapotřebí.

 

Další kroky.

Obnovovat notebook z DVD budete potřebovat velmi pravděpodobně jen tehdy, bude-li Váš pevný disk vážně poškozen, budete jej muset vyměnit, nebo Vám někdo ze zlé vůle odstraní z pevného disku všechny diskové oddíly a Vám se je nepodaří obnovit pomocí utility Testdisk a jiných.

 

Takže pokud budete potřebovat obnovit systém na prázdný nebo i plný pevný disk, postupujte takto:

1. Připravte si DVD média, na něž Jste pomocí nástroje přenesli Svůj operační systém a aplikace.

2. Vložte DVD do DVD mechaniky.

3. Zapněte počítač a stiskněte klávesu F12, držte několik vteřin šipku dolů a pak čtyřikrát stiskněte šipku nahoru.

4. Roztočí se DVD mechanika, Vy stiskněte klávesu Enter, pak jí stiskněte znovu, budete na volbě jazyka programu Recovery Utility. Protože toho po nás program mnoho nechce, ponechme klidně jazyk English, stiskneme Enter.

Pak stiskněte enter, TAB, Enter Tab, Enter Tab tak dlouho, dokud neuslyšíte, že DVD pracuje. Můžete slyšet i cvrkot hlaviček pevného disku notebooku. Sláva, právě se Vám na pevný disk zaznamenává obsah prvého média, buďte trpěliví a ponechte počítač v klidu pracovat.

Jakmile se harddisk a DVD mechanika odmlčí, směle prvé DVD vyjměte a vložte do obalu a pečlivě uschovejte.

Vložte druhé DVD, a vyčkejte, dokud se laserová hlavice a hnací motorek DVD nosného trnu v mechanice neustálí na stálých otáčkách. Stiskněte klávesu Enter.

Bude se na pevný disk nahrávat obsah 2 média. Trpělivě čekejte a až se DVD přestane otáčet, uslyšíte, jak hlavičky pevného disku intenzivně pracují, systém a aplikace se konfigurují. Za řadu minut uslyšíte přihlašovací znělku ano, Windows7 se nám poprvé spustil. Ale pozor, nic nemačkáme, na pozadí se totiž odehrává celá řada složitých aktivit, přidávají se ovladače a patchy od firmy Toshiba. Takže se stane, že se nám notebook několikrát restartuje a uslyšíme opět přihlašovací zvuk do Windows7.

Můžeme takto čekat a až je systém připraven, tak stiskneme klávesu start a rychle za sebou napíšete

Pří

A stiskneme klávesu enter.

Ocitli jsme se v příkazovém řádku MS-DOS, napíšeme narrator a uslyšíme odečítač od firmy Microsoft. Ten na nás bude hovořit hlasem od firmy Microsoft, Anglickým hlasem Anna a my si potrénujeme nelehkou věc, rozumět Českým hlášením s využitím Anglického řečového syntetizéru. Ale toto vše nám postačí k tomu, abychom někde vyhledali odečítač obrazovky NVDA a začali s jeho instalací. Díky Toshiba Recovery utility je možné, aby si tento krok nevidomý uživatel zabezpečil zcela samostatně bez jakékoli pomoci. Nemusí se pouštět do právně nejistých kroků, které spočívají v přípravě modifikovaných CD Windows7, která zajišťují bezobslužnou instalaci.

Je jen potřeba, aby Jste si DVD opatrovali, chyba na médiu může mít při obnovování fatální důsledky. Pokud se to stane, že systém nebudete moci obnovit, je nutné kontaktovat servis společnosti Toshiba a požádat je o radu, připravte se však na jisté finanční investice za to, že Vám v servisním centru instalaci provedou odborníci.

 

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.12 sekund
3,244,877 návštěv