Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Ke stažení

Alternativní prohlížeče www stránek (12)
Víte o tom, že je možné surfovat po Internetu i s využitím jiného prohlížeče než-li toho, jenž je součástí instalace Windows XP? A víte o tom, že existuje WWW prohlížeč, který automaticky uvolní operační paměť, jenž využívá když dojde k načtení dalšího bloku dat ze sítě Internet? Víte o tom, že existuje prohlížeč, jenž zabere bez instalace okolo 20 KB a můžete s nim surfovat na celé řadě stránek? To vše a mnohé další tajemství ze světa WWW prohlížečů se dovíte, pokud zvolíte tuto kategorii ke stažení. Vybral jsem pro Vás opět to nejlepší ze světa freeware a opensource. Vše je bezpečné a vše je intenzivně testováno. Přeji příjemnou práci s aplikacemi staženými nejen v této kategorii. Váš správce stránek.
Aplikace pro práci s okny (2)
V této kategorii naleznete programy, které Vám pomohou vysoce efektivním způsobem organizovat okna na Vaší obrazovce při používání operačních systémů Microsoft Windows. Programy jsou velmi vhodné pro optimální využití Vašeho počítače tehdy, pokud budete pracovat s více aplikacemi současně, pokud budete pracovat s více dokumenty v Microsoft Wordu, kdy je v každém s oken otevřen jiný dokument.
Bezplatně použitelné operační systémy (6)
Kategorie obsahuje operační systémy, které je možné používat zcela bezplatně. Tato kategorie bude obsahovat pouze ty operační systémy, které nejsou založeny na jádře operačních systémech Linux a Unix. Každý ze zde uvedených operačních systémů je detailně popsán na domovské stránce www.skolanet.cz v panelu Operační systémy k bezplatnému použití. Budou zde uvedeny rozmanité operační systémy, z nichž ne každý je vhodný pro každodenní použití. Proto Vás s nejhlubší úctou a s respektem žádám, aby Jste si před každým stažením operačního systému uvedeného v této kategorii nejprve přečetli jeho popis na domovské stránce Skolanet v panelu Operační systémy k bezplatnému užívání. Popis bude také u jednotlivých operačních systémů.
Debian (4)
Najdete zde živá DVD na bázi Debian Linuxu. Uložím zde vždy právě aktuální verzi této distribuce. Kromě živých DVD obrazů uložím odkaz ke stažení minimálních instalačních CD, která lze pomocí specializovaných nástrojů vypálit buďto na CD, nebo je možné takovéto obrazy přenést na USB flash médium.
Grafická pro středí pro Windows (5)
Kategorie bude obsahovat skupinu vysoce kvalitních a zdarma dostupných interpretu příkazů pro Windows XP, Vista, Windows 7. Interpret příkazů (shell) je program, s jehož pomocí můžete na své obrazovce vidět pracovní plochu, nabídku start a jiné podnabídky, i funkce tento počítač je realizována interpretem příkazů pro Windows. Jedná se o modul explorer.exe a řadu knihoven, které tato aplikace volá. V této kategorii naleznete takové programy, které explorer.exe nahrazují. Programy jsou nevhodné pro uživatele odečítačů obrazovky (screen readerů).
Grafické editory (5)
V této kategorii naleznete různé grafické editory, které podporují scannery a řadu operací s grafickými soubory a objekty. Jeden zde publikovaný editor Vám umožní extrahovat stránky z otevřeného .pdf souborů do .tif formátu, v jednom .tif souboru může být více stránek. Editor bude podporovat formát PDF a po načtení souboru do editoru s ním můžete uvnitř grafického editoru provádět řadu operací, jako s kterýmkoli jiným obrázkem. Veškerý zde uvedený software byl intenzivně testován administrátorem a byl vyhodnocen jako stabilní, výkonný a vhodný pro každodenní použití.
Iso obrazy pro start Linuxu z USB Flash disku (6)
V této kategorii naleznete speciálním způsobem upravené obrazy .iso, které postačí vypálit na CD a po restartu počítače budete moci nastartovat Vaši oblíbenou distribuci z USB flash disku. Postup, jak USB flash disk připravit, aby Vám s každým bootovacím .iso obrazem pracoval bude přesně popsán v popise každého jednotlivého obrazu. Každý ze zde uváděných bootovacích obrazů bude intenzivně a pečlivě testován administrátorem. Vynasnažím se Vám umožnit takto startovat z USB flash disků co nejvíce Linuxových distribucí. Pozor! Tato CD mohou pomoci nejen při startu z USB flash disku u počítačů, které obsahují BIOS, jenž nativně start z USB nepodporuje. Bohužel se stává, že i moderní BIOSY, které jsou naprogramovány na přelomu roku 2009/2010 neumožňují startovat všechny distribuce Linuxu z USB. Tyto obrazy jsou přímo ideální pro nevidomé správce systémů, protože nevyžadují žádné složité tápání po slepu v bootovacích menu. Prosím Vás však s nejhlubší úctou a s respektem o ztrpení. Jednotlivé obrazy nebudou přibývat rychle, den za dnem. Při jejich přípravě budu totiž často komunikovat přímo s odpovědnými vývojáři jednotlivých distribucí, je možné, že bue v některých případech komunikovat s vývojáři příslušného Linuxového jádra.
Komerční odečítače obrazovky, jejich zkušební demo verze (2)
Tato kategorie obsahuje zkušební demonstrační verze různých odečítačů obrazovky pro operační systémy Microsoft Windows. Nebudou chybět odkazy ke stažení odečítačů jako Jaws, Window Eyes a jiné. Samozřejmě nezapomínám ani na Winmonitor firmy Acedesign.
Linuxové distribuce (36)
V této kategorii zájemce nalezne různé Linuxové distribuce. K dispozici budou přímé odkazy ke stažení .iso obrazů živých CD s distribucemi operačního systému Linux. K dispozici budou živá CD založena na různých grafických prostředích. Jakými jsou: LXDE, KDE, Gnome a jiné.
Linuxové distribuce předinstalované pomocí technologií virtualizace (k dispozici jsou distribuc (1)
Kategorie bude obsahovat přímé odkazy ke stažení Linuxových distribucí, které jsou nainstalovány ve speciálních datových souborech. Tyto datové soubory představují virtuální pevné disky, na nichž jsou nainstalovány operační systémy Linux. Mým cílem je tu shromáždit Linuxové distribuce, které budou moci používat vidoucí i nevidoucí uživatelé výpočetní techniky zevnitř běžících Windows. A tak přiblížit operační systém Linux co nejširší veřejnosti.
Mobilní telefony (8)
Tato kategorie v sobě bude obsahovat programy, které je možné používat s rozmanitými modely mobilních telefonů firmy Nokia. Takže software zde publikovaný bude možné používat s operačními systémy Simbian. Protože je v kontextu mobilních telefonů velmi důležité, pro které modely a s jakou verzí Simbianu je možné software používat, bude každý produkt odpovědně popsán a údaje o použitém operačním systému nebudou chybět, totéž se týká verze software. Takže v kolonce operační systém bude uvedeno Simbian a číslo verze. Z bezpečnostních důvodů jsem upustil od svého původního nápadu zde vkládat software, jenž bude upraven tak, aby instalátor šel zpustit na jiném modelu telefonu, než pro který byl certifikován. Chci tak předejít případným škodám způsobeným použitím necertifikovaného software s mobilními telefony, pro něž nebyl software určen. Pro ty z Vás, kteří rádi experimentují uvedu odborné články jak certifikace obejít, buďte si však prosím vědomi, že i toto omezení má svůj smysl a není možné počítat s tím, že Vaše experimenty nepovedou k vyvolávání chybových správ operačního systému Simbian nebo dokonce ke ztrátě dat v telefonu nebo na Sim kartě.
Multimédia (30)
V této kategorii naleznete kvalitní svobodný software a software s otevřeným, zdrojovým kódem. Software bude zaměřen na práci s multimediálním obsahem. K dispozici budou nástroje pro práci s MP3 soubory, kvalitní nahrávací programy, vypalovací software, a přehrávače podporující řadu formátů multimediálních souborů. K dispozici budou přehrávače podporující záložky uvnitř přehrávaného multimediálního obsahu.
Nástroje pro instalaci Linuxu na USB flash disk (4)
Kategorie obsahuje specializované programy, s jejichž pomocí si uživatelé mohou přímo z prostředí operačního systému Windows .iso obraz, který obsahuje staženou Linuxovou distribuci nainstalovat na USB flash disk a z takto vytvořeného flash disku nainstalovanou Linuxovou distribuci spouštět.
Nástroje pro správu diskových oddílů z operačních systémů Windows (2)
V této kategorii naleznete vysoce kvalitní a nadto zpolehlivé nástroje pro správu diskových oddílů. Jejich předností je plná podpora architektury systémů souborů NTFS, takže po jejich použití na oddílech NTFS se nebude po restartu a provedené změně automaticky zpouštět nástroj pro kontrolu disku, jak tomu bohužel bývá po použití utilit pro správu oddílů pro Linux. Navíc zde existuje nástroj, jenž mohou užívat nevidící uživatelé odečítačů obrazovky Jaws, Window Eyes a NVDA.
Nástroje určené ke správě souborů (3)
Kategorie obsahuje programy, s jejichž pomocí budete moci spravovat soubory uložené na Vašich médiích, obsažené budou programy pro práci se soubory, které jsou komprimovány ve speciálních souborech, v archivech. Navíc připojím program, který Vám umožní pracovat s údaji uloženými v .iso obrazech jakoby Jste si prohlíželi .zip archiv s průzkumníkem Windows XP.
Odečítače obrazovky (screen readery) (9)
Kategorie obsahuje skupinu specializovaných programů, které těžce zrakově postiženým uživatelům umožňují pracovat s počítačem a operačními systémy. Cílem této kategorie je poskytnout vyčerpávající přehled screen readerů, které jsou k dispozici zdarma a to pro operační systémy Microsoft Windows a pro operační systémy Linux. U screen readeru pro Linux budu nucen uvádět přímé odkazy pouze ke stažení předkompilovaných programů pro distribuci Mandriva Linux. Rozhodl jsem se tímto tuto distribuci podpořit, protože po odpovědné analýze jsem dospěl k závěru, že podporuje nevidící uživatele nejlépe z ohledem na nedostatky vyplývající z nutnosti propojit zájmy většinové společnosti a těžce zrakově postižených. Tam, kde nebude pro Mandrivu existovat předkompilovaný .rpm balíček pro určitý screen reader, uvedu přímý odkaz ke stažení jeho předkompilované verze ve formátu .deb.
Operační systém Linux běžící přímo ve Windows (3)
Tato kategorie bude obsahovat nejzdařilejší projekty, jejichž cílem bylo vytvořit distribuci operačního systému Linux, kterou by bylo možné spouštět ve Windows. Jedná se o hodnotné distribuce běžící pod 32 bitovými Windows.
Optimalizace operačních systémů Windows (8)
V této kategorii naleznete rozmanité nástroje určené pro optimalizaci operačních systému Windows. Kategorie určitě potěší každého pokročilého uživatele a správce těchto operačních systémů.
Programy pro spracování informací šířených pomocí RSS (2)
Kategorie obsahuje ty nejkvalitnější freeware a opensource aplikace, jejichž cílem je spracovávat informace, které se do Vašich počítačů mohou přenášet pomocí RSS kanálů. Technologie RSS je již po řadu let používanou technologií pro přenos správ, novinek a sdělení. Proto jsem se rozhodl, že aplikacím, které spracovávají informace, které lze šířit touto technologií věnuji zvláštní kategorii.
Programy pro záchranu dat (4)
Kategorie obsahuje různé programy, které jsou určeny k záchraně dat z rozmanitých médií. Všechny zde publikované programy jsou kompatibilní s operačními systémy řady Microsoft Windows. Vybrány byly takové programy, které se administrátorovi těchto stránek osvědčily při praktickém používání.
Programy pro zálohování a bezpečnou archivaci dat (3)
Kategorie obsahuje skupinu programů, které zajistí spolehlivé zálohování Vašich dat a jejich rychlou, snadnou a bezpečnou obnovu. K dispozici bude program, který zajistí zálohování všech Vašich správ, které máte uložené ve složkách poštovního klienta Outlook Express, program zálohuje i Vaše E-mailové účty. Navíc naleznete v této skupině programů aplikace pro zálohování souboru na pevném disku. Data bude možné obnovit, i když by se při obnově přepisovaly moduly, které jsou uzamčeny buďto jádrem operačního systému, nebo jinými programy.
Programy převádějící text na řeč (17)
Tato kategorie obsahuje speciální aplikace, jejichž účelem je převod textu prostřednictvím řečového syntetizéru na mluvenou řeč. K dispozici budou jednak SAPI4 a SAPI5 syntetizéry, jejichž prostřednictvím programy text na řeč převádějí. Navíc zde naleznete řečové jádro určené k rozpoznávání mluveného slova v Anglickém jazyce. Navíc zde naleznete více účelové textové editory, které podporují převod textu na řeč, převod textu do zvukového souboru. Aplikace zde zařazené byly administrátorem dlouhodobě a intenzivně testovány a byly shledány jako vysoce stabilní a spolehlivé programové produkty.
Programy převádějící text na řeč a to jejich komerční, zkušební verze. (4)
Kategorie obsahuje zkušební verze komerčních produktů, které převádějí text na řeč. Naleznete zde špičkové demonstrační verze programů. Mimo jiné si zde budete moci stáhnout: Infovox Desktop Pro, Ivona Voices, řečový SAPI syntetizér Cepstral, předčítací program CIt reader a další.
Programy umožňující bezobslužnou instalaci operačních systémů Microsoft Windows (4)
Kategorie bude obsahovat programy, které pomocí speciálních postupů z existujících instalačních CD operačních systému Microsoft Windows vytvoří instalační CD těchto operačních systémů, tato CD budou umožňovat takzvanou bezobslužnou instalaci. Bude možné doplnit ovladače zařízení, integrovat aktualizační balíčky, dokonce bude možné doplnit aplikace. Jsou to programy, o nichž by měl každý pokročilý uživatel a správce operačních systémů vědět.
Různé užitečné nástroje (5)
V této kategorii naleznete užitečné nástroje, které není možné zařadit do jedné z již vytvořených kategorií. Naleznete zde na příklad nástroj pro sdílení plochy a dálkovou správu. Jak je dobrou tradicí reportoáru stránek www.skolanet.cz, všechny zde uváděné produkty jsou k dispozici zdarma. A jsou vybírány s ohledem na co největší spolehlivost, vše k Vaší co největší spokojenosti. Co nejpříjemnější práci ne jen s produkty, které naleznete v této kategorii Vám přeje Prodeep O.S a chráněná ICT pracoviště Deep.
Software pro lidi se speciálními potřebami v oblasti komunikace a porozumění (4)
Kategorie obsahuje programy umožňující komunikovat i osobám, které ze zdravotních či psychyckých příčin nemohou hovořit. Software zde obsažen je buďto pod licencí freeware, nebo se jedná o produkty s otevřeným zdrojovým kódem. Programy zde obsažené nevyžadují dodatečné investice do hardwarových zařízení nebo do koupě software. Pokud by tomu tak bylo, uvedu tuto skutečnost v popise příslušného programu.
Správci stahování (1)
Kategorie obsahuje programy určené ke stahování dat ze sítě Internet.
Výukové materiály (0)
Tato kategorie obsahuje výukové materiály, které se bezprostředně vztahují ke školením, které organizace Deep realizuje. Budou zde obsaženy dokumenty s metodickými postupy pro řadu aplikací. Přičemž hlavní důraz klademe na produkty společnosti Microsoft.
Virtualizace (7)
Kategorie obsahuje speciální programy, které umožňují vytváření virtuálních počítačů a spouštět v těchto virtuálních počítačích operační systémy.
Winbuilder (7)
Kategorie obsahuje přímé odkazy ke stažení plně funkčních projektů založených na scriptovacím stroji Winbuilder. Jedná se o projekty, díky nimž si můžete vytvořit živá CD založená na operačních systémech Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7 X32 a Windows 7 X64. K dispozici získáte kvalitní živá CD. Podmínkou je vlastnit řádně licencovanou kopii těchto operačních systémů. Po stažení jednoho z projektů postačí rozbalit nejlépe do kořenové složky Vašeho pevného disku a spustit program winbuilder.exe. Pak prosím do ničeho nezasahujte a jen na kartě source zvolte adresář obsahující instalační soubory, které Jste zkopírovali z jednoho z instalačních CD Windows XP, Vista a Windows7.
Zkušební OCR software (3)
Kategorie bude obsahovat zkušební verze OCR software, odkazy budou směřovat ke stažení instalátorů těchto produktů. K dispozici budou například odkazy ke stažení zkušební verze Omnipage Pro verze 15.0, Abbyy Finereader, málo známý program Transim OCR a další. Tam, kde to bude možné, budou odkazy opravdu přímo směřovat ke stažení zkušebních verzí těchto produktů, tam, kde to možné nebude, uvedu odkaz na online registrační formulář, po jehož vyplnění si budete moci zkušební verzi stáhnout.
Zvětšovací programy (3)
Kategorie obsahuje programy, s jejichž pomocí si uživatel může zvětšit určité úseky na obrazovce či displeji počítače. Programy v této kategorii uveřejněné jsou vhodné zejména pro slabozraké uživatele.
Šablony pro Microsoft Word (6)
Kategorie bude obsahovat kvalitní šablony, jejichž cílem je Vám umožnit profesionální práci s Wordem. K dispozici zde však budou výhradně takévé šablony, které z licenčních důvodů mohu dát zdarma k dispozici. Proto zde nebude žádná z šablon, které vyvinul tým ze společnosti Microsoft. Tomuto projektu budu věnovat zvýššenou pozornost. Jeho cílem je Vám přinést katalog nejkvalitnějších šablon, které lze legálně a zdarma s Wordem používat. Protože jsem nevidomý, musím některé typografické aspekty, které mohou souviset s užíváním šablon před uveřejněním v této sekci konzultovat s vidícími kolegy, aby jsem Vám nepředkládal nefunkční a nezpolehlivé šablony. Z tohoto důvodu nebudou šablony do této sekce přibývat překotným tempem, zato se však můžete zpolehnout, že každá z šablon zde obsažených bude opravdu vhodná pro produktivní práci.
Vygenerované za: 0.08 sekund
3,244,924 návštěv