Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Skype může v Linuxu používat i nevidící

Co budeme potřebovat?

Jakýkoli Xserver, Gnome, LXDE, nebo jiný GTK kompatibilní X server, nebo také lidštěji sděleno, jiné grafické prostředí. Vzhledem k tomu, že nevidomí mohou užívat zatím pouze Gnome a Lxde, zůstaneme u těchto možností.

Dále budeme potřebovat distribuci operačního systému Linux, která je kompatibilní s Debianem nebo s balíčkovým systémem RPM.

Je tedy možné využít distribucí typu Debian Lenny, Ubuntu, Adriane Knoppix, nebo Mandriva One s prostředím Gnome, nebo Pclinux oS, také můžete používat Fedora Linux verze 13 s prostředím Gnome. Aby nedošlo k matení čtenářů, předpokládejme, že budete Skype zkoušet s Ubuntu Linuxem. Jak budeme postupovat?

 

Ověříme, že máme přístup ke spolehlivému připojení k síti Internet.

Stáhneme si Skype ve formátu Debianního balíčku, soubor s příponou .deb.

 

S využitím tohoto odkazu

Jakmile bude stahování dokončeno, podívejte se, do které složky se Vám debianní balíček stáhl. Jakmile to zjistíte, můžete se z vesela pustit do instalace tohoto balíčku. Instalaci balíčku zahájíte tak, že na soubor l.deb kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte otevřít pomocí Ubuntu Software center, nebo, užíváte-li starší verzi Ubuntu zvolíte z menu otevřít pomocí gedebi package installer. Po kliknutí na jednu z nabídnutých voleb se operační systém pokusí nalézt potřebné knihovny na Internetu, protože na těchto knihovnách závisí program Skype. Budete pravděpodobně potřebovat zadat heslo správce, aby byla instalace dokončena.

Jakmile instalaci dokončíte, spusťte program Skype. Nevidomí uživatelé budou muset dvakrát stisknout klávesu TAB a mezerník, aby Jste akceptovali licenční podmínky. Jakmile tak učiníte, vyčkejte prosím několik sekund a dostanete se do editačního políčka, do nějž zadáte uživatelské jméno. To zadáte, stisknete klávesu TAB, čímž se dostanete do editačního pole pro zadání hesla. Heslo napište a stisknete znovu klávesu TAB. Jakmile jí stisknete, ocitáte se na zaškrtávacím tlačítku, které slouží k tomu, aby Jste nemuseli při každém znovu spouštění  Skype heslo zadávat. Jakmile stisknete mezerník, tlačítko zaškrtnete, čímž se potřebné údaje uloží. Poté se přesuňte klávesovou kombinací SHIFT+TAB se vraťte na editační políčko s heslem a stiskněte klávesu Enter. Nyní je důležité trpělivě vyčkávat, dokud neuslyšíte od programu Skype stoupající tóny, které indikují, že došlo k přihlášení. Při prvém přihlašování do sítě Skype z Linuxu to může trvat i 2 minuty, proto buďte trpěliví. Jakmile uslyšíte stoupající melodický zvuk, je jisté, že Jste Skype nainstalovali korektně.

 

Co budeme potřebovat dále?

Kdyby bylo doprogramované speciální rozšíření pro at-spi, což je rozhraní poskytující asistenční služby v prostředí Gnome, mohli by Jste stejně jako ve Windows pohodlně pracovat se Skype s využitím Vám dobře známých klávesových zkratek. Bohužel je však realita jiná a proto je potřeba postupovat jinak.

Budete tedy potřebovat komunikační program Pidgin. Ten je naštěstí součástí mnoha Linuxových repozitářů, takže postačí užít program Synaptic nebo balíčkový systém apt. Jakmile tedy komunikátor pidgin nainstalujete, budete potřebovat Speciální doplněk, který zajistí komunikaci mezi procesem Pidgin a programem Skype. Tento doplněk kompatibilní s Ubuntu Maverick 10.10 stáhnete

zde

Stažený .deb balíček si nainstalujete pomocí utilit Ubuntu software center nebo pomocí programu Gdebi. Jakmile bude tento doplněk nainstalován, spusťte si program Pidgin. Je velmi důležité v dialogovém okně pro nastavení účtu zvolit doplněk Skype Dbus. Zadat své uživatelské jméno a dokončit vytváření účtu. Pak nás čeká poslední nepříjemnost. Skype z důvodu ochrany našeho soukromí ve výchozím nastavení znemožňuje jiným programům, aby s ním komunikovali pomocí protokolu Skype API. Takže jakmile se bude Pidgin horečně leč neúspěšně snažit navázat se Skype softwarové propojení, přepneme se klávesami ALT+TAB, nebo ALT+ESC do okna Skype a stiskneme mezerník. Tím jsme povolili Pidgin komunikátoru, aby navázal s programem Skype spojení. A pak už vesele můžeme s využitím odečítače obrazovky pro prostředí Gnome pomocí Pidginu ovládat Skype. Je možné navázat spojení, chatovat, hledat na síti Skype uživatele, toho si važte, v nejnovější verzi Skype pro Windows je to možné, ale s restrikcemi. Skype pro Linux je navržen tak, aby podporoval mikrofon a zvukovou kartu automaticky. Bez nutnosti složitých nastavování.

Věřím, že se Vám bude se Skype i v Linuxu pracovat znamenitě. A neopomeňte prosím, že tento postup můžete aplikovat i na Skype pro Windows, které by Jste chtěli spouštět z Linuxu pomocí emulátoru Wine. Ale toto doporučuji jen vidícím uživatelům a těm, kteří nejsou závislí na rozhraní, které poskytuje asistenční služby v Gnome, na modulu At-spi.

Autorem článku je Mgr. Janusz Chmiel s využitím zdroje, jenž cituji níže.

 

Použitý zdroj¨

 

Orca/Skype - GNOME Live!

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Vygenerované za: 0.10 sekund
3,244,837 návštěv