Debian Wheezy síťové instalační CD nejen pro těžce zrakově znevýhodněné je zde
Přidal/a Janusz Chmiel dne September 27 2012 22:52:37
Milí uživatelé stránek skolanet.cz. Díky úsilí vývojářů z celého světa, díky unikátní programátorské práci pana Samuel Tibault mají vidoucí uživatelé ale i nevidomí uživatelé tu čest vyzkoušet si síťové instalační CD operačního systému Debian Wheezy. Toto síťové instalační Cd nabízí instalaci Debian v několika variantách, především se jedná o varianty server a desktop. Varianta desktop nainstaluje Debian Wheezy s grafickým prostředí Gnome, odečítač Orca je předkonfigurován, postačí z dialogového okna run vyvolat orca a není potřeba vyplňovat jeho nastavování. Není ani nutné nic volit při spouštění, nainstalovaného operačního systému, ani nic dodatečně přenastavovat. Jedná se o unikátní počin vývojářů Debianu, tato distribuce je opravdu velmi nakloněna těžce zrakově znevýhodněným uživatelům. Pokud zvolíte při použití instalátoru variantu server, máte tu čest si vybrat z instalace SSH serveru, WEB serveru, nebo mail serveru. Co je přímo unikátní, pokud při startu z instalačního CD zvolíte správnou volbu, spouští se odečítač Speakup se softwarovým syntetizérem automaticky i po dokončení instalace operačního systému na Váš pevný disk, což je přímo výzva pro nevidomé, kteří by se rádi staly správcem serveru, jenž by běžel pod Debianem. Pravda, je to sice velmi vývojová verze, ale pro experimenty na bázi zaučování se v domácnosti na malé síti doporučuji bez obav vyzkoušet. A jak tedy zrakově postižení spustí toto instalační CD s hlasovým výstupem?
Především se nesnažte urychlit si proces instalace tím, že si .iso obraz přenesete na USB flash disk. Docílíte tím jen vznik nefunkčního zaváděcího média, které sice instalátor na počátku spustí, ale v okamžiku detekce síťové karty dojde k jeho zamrznutí. Jedná se o CD o velikosti 250 MB a zbývající data je nutné stahovat ze sítě Internet.
Takže když CD s instalátorem zasunete do bootovací jednotky, po zobrazení boot menu stiskněte 4krát šipku dolů následovanou stiskem klávesy Enter. Po několika vteřinách uslyšíte, bude-li jádro moci určit připojenou zvukovou kartu ve Vašem PC hlasový výstup a můžete se zvesela pustit do procesu instalace.
A kde tento poklad získáte?
.iso obraz s instalačním Cd Debianu si stáhnete zde