Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Seriál o Linuxu díl třetí

Milí čtenáři,

Jsem nesmírně potěšen, že Jste se rozhodli věnovat část svého času přečtení třetího dílu seriálu věnovaného operačnímu systému Linux.

V dnešním díle si budeme povídat o grafických prostředích, která umožňují pracovat s osobním počítačem s využitím myši a ikon.

A co vlastně rozumíme pod pojmem grafická prostředí?

Grafická prostředí v sobě zahrnují správce oken (window manager), prohlížeč nápovědy, správce souborů, aplikační lištu a podobně.

Kromě těchto uživatelských prvků v sobě však každé prostředí zahrnuje vývojářskou platformu, díky níž mohou programátoři pro určité grafické prostředí programovat nové aplikace, případně upravovat již aplikace vytvořené.

Pro valnou většinu grafických prostředí je typická modulární architektura. Přičemž každý vývojář grafického prostředí klade důraz na to, aby byla tato modulární struktura pro programátory co nejpřehlednější.

Programátor tak má k dispozici řadu knihoven, na něž se odkazuje ve svém zdrojovém kódu, vyvolává v nich uložené procedury a funkce.

Uživatele pak především nejčastěji zajímá, jaký vzhled má určité grafické prostředí, jaká omezení co se týká velikosti a odstupu ikon na pracovní ploše mu grafické prostředí povolí.

Pro uživatele pak bude určitě velmi podstatné, které aplikace může v rámci uživatelem zvoleného grafického prostředí používat.

V současné době existuje mnoho grafických prostředí. Mezi nejpoužívanější a mnoha tvůrci Linuxových distribucí bezesporu patří prostředí Gnome a KDE. Jak KDE tak i Gnome poskytují vývojářskou platformu, takže pro tato prostředí je k dispozici desítky tisíc různých aplikací.

Tyto aplikace může uživatel spouštět buďto z pracovní plochy, kdy dvojím kliknutím na ikonu s názvem aplikace provede její zpuštění.

Druhou možností je aplikaci spustit z příslušné skupiny, také pak dvojím kliknutím aplikaci spustíme.

Další možností je aplikaci spustit z dialogového okna, které je určené ke spuštění programu.

Vy však budete nejčastěji používat pro jednoduchost kliknutí na příslušnou ikonu aplikace, a to buďto na ikonu umístěnou na pracovní ploše, nebo v příslušné aplikační nabídce.

Mezi příznivci uživatelských prostředí Gnome a KDE existují diskuse o tom, které prostředí je lepší. Ponechám na Vašem uvážení, pro které grafické prostředí se rozhodnete.

Pokud budete mít zájem si živé CD, jehož součástí bude grafické prostředí Gnome nebo KDE vyzkoušet, navštivte prosím sekci ke stažení a v této sekci naleznete kategorii distribuce operačního systému Linux. Zde budete mít  k dispozici několik Linuxových distribucí, přičemž u každé bude uvedeno v jejím popise, které grafické prostředí podporuje.

Pro vypálení CD potřebujete vypalovací software. V sekci ke stažení v kategorii multimédia naleznete rovněž dva programy určené k vypalování CD.

Tyto programy jsou k dispozici zcela zdarma.


Nyní Vám popíši, jak vypadá obrazovka po spuštění prostředí Gnome a KDE.

Gnome

Po přihlášení se a po zavedení Gnome do operační paměti, na obrazovce uvidíte plochu, panely, okna, pracovní oblasti, řídící centrum.

Navíc je k dispozici i správce souborů, který se nazývá Nautilus dle názvu ponorky ze slavného románu 2 0000 myl pod mořem.

Co tyto jednotlivé komponenty obsahují a jak vypadají na naší obrazovce?

Plocha obsahuje ikonynázvy aplikací, které můžete snadno spustit.

Může také obsahovat ikonu můj počítač, a po kliknutí na tuto ikonu získáte přístup k obsahu systémů souborů, které jsou umístěny na zařízeních, která jsou k počítači připojena. Jedná se například o soubory uložené na pevném disku, na USB flash disku, na CD disku nebo na DVD a podobně.

Na plochu také můžete přemisťovat zástupce pro spuštění programů nebo i pro rychlé zpřístupnění dokumentů v počítači. Například je možné vytvořit zástupce, který automaticky otevře textový soubor v textovém editoru pro Gnome, Gedit.

Panely

Prostředí Gnome obsahuje dva panely, které se nacházejí v horní a dolní části obrazovky.

Ve výchozím nastavení grafického prostředí Gnome v sobě horní panel obsahuje:

·        nabídku hlavního menu Gnome,

·        čas a datum

·        skupinu ikon určených pro spuštění některých aplikací.

Zatím co dolní panel obsahuje:

·        seznam otevřených oken

·        přepínač mezi pracovními oblastmi.

Uživatelé si mohou panely přizpůsobit svým požadavkům a potřebám, mohou si doplnit nové ikony pro spouštění určitých aplikací, nebo si mohou nainstalovat speciální aplikace, které se označují pojmem applets.

Tyto programy mohou například na panelech zobrazovat informace o počasí které jsou platné pro oblast, v níž se nacházíme.

Okna

Valná většina aplikací běží ve vlastních oknech.

S okny uživatelé mohou vykonávat řadu operací, mezi něž patří minimalizace okna do ikony, kterou můžeme sledovat na liště.

Nebo naopak okna můžeme maximalizovat a tak lépe číst jejich obsah. Je-li okno maximalizováno, zabírá jeho obsah celou obrazovku.

Okna můžeme také zavírat. Některé aplikace jsou naprogramovány způsobem, který znemožňuje zobrazování a používání ovládací nabídky pro práci s oknem, takže uživatel je odkázán na rozměry okna, které programátor definoval při vývoji aplikace.

Mezi okny je možné se velmi rychle přepínat kliknutím myši do příslušného názvu okna ve spodním panelu.

Každé okno ve své horní části obsahuje titulkový pruh s tlačítky obsahující povely pro výše popsané operace s okny.

Na obrazovce můžeme zobrazovat více oken současně.

Pracovní oblasti

Pracovní oblasti umožňují rozdělit pracovní plochu do několika sekcí.

Přičemž každá sekce může obsahovat několik oken, které se vztahují k podobným úlohám.

Například si můžete vytvořit 2 pracovní oblasti. Přičemž prvá bude obsahovat okna vztahující se ke dvěma textovým souborům, na nichž pracujete v textovém editoru Gedit.

A druhá pracovní oblast bude obsahovat okno Internetového prohlížeče Mozilla Firefox, v němž budete právě prohlížet stránky.

Řídící centrum

Řídící centrum se nalézá v horním panelu v systémovém menu.

Pomocí řídícího centra můžete zvolit regionální nastavení, mezi něž patří způsob zobrazování data a času, používaný jazyk klávesnice, jazyk uživatelského rozhraní Gnome a na něm založených aplikací, rozlišení obrazovky, zvuk a podobně.

Správce souborů

Správce souborů Nautilus Vám umožňuje spravovat soubory, kopírovat je z místa na místo, z jednoho zařízení na jiné, přejmenovávat soubory, komprimovat je, šifrovat je, spouštět programy a zobrazovat obsahy dokumentů.

KDE

Grafické prostředí KDE vypadá po přihlášení následovně:

V levém horním rohu jsou 2 ikony s názvy koš a domů.

Pokud na jednu z těchto ikon kliknete, dostanete se buďto do koše, který obsahuje seznam dříve smazaných souborů, nebo se přesunete do domovské složky, která se opravdu jmenuje Home.

Pokud nemáte k dispozici jazyk pro Češtinu, bude prostředí KDE zobrazovat místo slov koš trash a domů home (domov).

Ve spodní části obrazovky je panel, který se také nazývá Kicker.

Panel umožňuje uživatelům interakčním způsobem s prostředím KDE spolupracovat.

V menu je obsažen panel, jehož prostřednictvím můžeme spustit jakoukoli aplikaci nainstalovanou na počítači.

Kromě tohoto menu můžeme na panelu vidět seznam právě běžících programů, a podobně jako na panelu prostředí Gnome, i v Kickeru v panelu KDE můžeme zjistit aktuální čas. I prostředí KDE obsahuje správce souborů, okna a mnoho podobných funkcí, na něž jsme zvyklý z operačního systému Windows XP.

Pro dobrou představu doporučuji živá CD s prostředími KDE a Gnome vyzkoušet. Díky osobní zkušenosti získáte podrobnou představu o odlišnostech mezi oběma prostředími.

Použité zdroje:

GNOME Documentation Library, introduction:
http://library.gnome.org/users/user-guide/stable/overview-intro.html.en

Chapter 2. The Basics:
http://docs.kde.org/stable/en/kdebase-runtime/userguide/basics.html

Autor článku:                     Mgr. Janusz Chmiel

Typograficky upravila:     Hana Najtová

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.11 sekund
3,275,226 návštěv