Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Operační systém Linux, "brána" do světa multimedií

Milí čtenáři,

Dovolte mi, abych Vás co nejsrdečněji uvítal při čtení dalšího dílu našeho seriálu věnovaného operačnímu systému Linux.

Vzhledem k tomu, že jsme se v předchozích dílech věnovali teorii až dost, v dnešním díle se budeme věnovat tématu, které je ve světě výpočetní techniky aktuální. A to sice o využití Linuxu při práci s multimediálním obsahem na webových stránkách.

Linux jakožto brána do světa multimediálního obsahu

Tento slogan nepovažuji v žádném případě za nadnesený. Operační systém Linux totiž opravdu tuto bránu do světa multimediálního obsahu skutečně představuje.

Linuxové distribuce Vám umožňují přehrávání filmů na DVD, je díky nim možné velmi spolehlivě a s vysokou kvalitou poslouchat internetová rádia a dokonce a to je právě tématem dnešního článku v Linuxu můžeme sledovat televizní internetová vysílání.

Co ke sledování internetového vysílání, na stránkách České televize označovaného pojmem živé vysílání budeme potřebovat?

Linuxovou distribuci, která nám jakožto uživatelům umožní s pomocí balíčkového systému nainstalovat následující aplikační balíčky.

·        Gecko - media Player

·        Gnome - mplayer

Jak tedy budeme postupovat?

Předpokládejme, že máte na svém počítači nainstalovánu distribuci
pclinuxos-zenmini-gnome-2009.1. V tomto případě postačí, když si po přihlášení do systému a po zavedení grafického prostředí Gnome do operační paměti spustíte nástroj Synaptic package manager.

Až se systém načte, tak stiskněte klávesovou zkratku CTRL+R pro aktualizaci seznamu dostupných balíčků ze sítě Internet. Nebo klikněte na tlačítko reload.

Po dokončení procesu pomocí pod menu edit zvolte funkci search, neboli vyhledat. Do editačního políčka sloužícího k zapsání řetězce prosím zadejte Gecko. Stiskněte klávesu ENTER. Poté se přesuňte do seznamu nalezených produktů. Stiskněte prosím po té, kdy se přesunete do seznamu nalezených produktů rychle písmena ge. Přesunete se na Gecko-media player. Klikněte na tuto položku, čímž jí označíte. Na dotaz programu, zda-li si přejete označit další potřebné balíky, odpovězte kladně, což učiníte kliknutím na tlačítko mark. Poté klikněte na tlačítko apply marked changes (provézt označené změny). Pokud na toto tlačítko kliknete, tak Vám Synaptic zobrazí, které moduly budou nainstalovány. Klikněte na přepínač detailed pro zobrazení detailního popisu. Pro Vás je důležité, aby Jste se ujistili, že je vybrán Gnome-mplayer a náš zásuvný modul neboli plugin Gecko-mediaplayer. Pokud tomu tak je, tak prosím klikněte na tlačítko apply (použít). Na obrazovce uvidíte indikátor průběhu, který označuje procentní objem stažených dat. Po úspěšné instalaci by se znovu měl objevit Synaptic se svým uživatelským rozhraním. Instalaci jste úspěšně dokončili a nyní spusťte Internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Do adresního řádku vepište www.ct24.cz

Postupně se začne otevírat stránka České televize s kanálem ČT24 a po několika desítkách sekund by Jste měli uslyšet zvuk. Aby Jste viděli obraz, držte klávesu TAB tak dlouho, až na obrazovce uvidíte zmenšený obraz.

Bohužel se mi nepodařilo vyzkoumat, zda-li je možné zobrazit obraz na celé obrazovce. Pokud se mi tato informace podaří zjisti\t, tak Vás o tom budu informovat v příštím díle.

Důležité poznámky na závěr

·           Linuxovou distribuci pclinuxos-zenmini-gnome

Naleznete na hlavní stránce Skolanet po kliknutí na odkaz Ke stažení v části okna Navigace. Po zvolení odkazu Linuxové distribuce. Na stránce si zvolte odkaz ke stažení distribuce PCLINUXOS-ZENMINI-GNOME verze 2009.1.

Pokud na přímý odkaz kliknete, zahájíte stažení distribuce obsahující živé mini CD s grafickým prostředím Gnome.

·           V žádném případě neaktualizujte distribuci pomocí nástroje Synaptic použitím tlačítek mark all upgrades a tlačítka apply marked changes. Aktualizace by se sice úspěšně provedla, ale po jejím dokončení by Vám ČT24 hrála jakoby Jste jí otevřeli ve dvou až třech oknech, takže by zvuk hrál jako když si pustíte v bytě několik televizorů, které přehrávají tentýž kanál. Bohužel nevím, čím je chyba způsobena.

·           Balíček gecko-mediaplayer obsahuje i distribuce Debian, a Ubuntu Jaunty 9.04. Nejnovější vydání distribuce Linuxu je také možné s tímto doplňkem použít, je však potřeba doplnit jeden repozitář a nainstalovat pro něj potřebný klíč.

Přeji Vám mnoho příjemných zážitků při sledování živého vysílání České televize. Takovýmto postupem je možné sledovat různé videoklipy.

Autor článku:                     Mgr. Janusz Chmiel

Typograficky upravila:     Hana Najtová

 

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.24 sekund
3,244,830 návštěv