Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Zkoumejme distribuci Mandriva Linux v režimu živého CD

Zkoumejme distribuci Mandriva Linux v režimu živého CD

Milí uživatelé,

Po prostudování šestého dílu Linuxového seriálu už určitě každý z Vás bude vědět, jak by měl postupovat, aby Mandriva One 2010.0 živé CD úspěšně vypálil na CD a nastartoval jej. Budete také určitě znát postup, který vede k nastavení počátečních voleb, viz prvé 4 obrazovky, které jsem popisoval v minulém díle.

A teď nastal čas, aby Jste zkoumali jednotlivé aplikace této distribuce. Obrovskou výhodou živých CD obecně je ta skutečnost, že pokud nespustíte programy, které modifikují data na Vašich pevných discích nebo USB flash discích, všechny změny se ukládají pouze do operační paměti Vašeho počítače.

Z toho vyplývá, že jsou živá CD ideální pro ty uživatele, kteří operační systém Linux začínají pozvolna poznávat. Aby Jste si však nepoškodili svá data na pevném disku nebo na USB flash discích, dbejte prosím následujících rad a pokynů.

· .Instalaci operačního systému na Váš pevný disk proveďte až tehdy, když budete mít za zálohovány všechny informace, které se nacházejí na Vašem pevném disku, na nějž by Jste chtěli Mandrivu nainstalovat.

· Nástroje určené na rozdělování pevných disků a jiných paměťových zařízení na jednotlivé oddíly nepoužívejte bez přečtení následujícího článku, který se zabývá diskovými oddíly.

·  Před ukončením práce s Mandrivou v živém režimu prosím z bezpečnostních důvodů z plochy programu Nautilus pomocí pravého tlačítka myši vyvolejte kontextové menu zařízení, která Gnome automaticky zpřístupníl a zvolte z kontextového menu položku odpojit svazek.

· Učiňte tak prosím, pokud restartujete operační systém, pokud přecházíte do režimu spánku nebo do režimu hibernace, rovněž takto konejte před vyvoláním funkce vypnout.

A Čím by jsem Vám doporučoval rozhodně zahájit onu pomyslnou výzkumnou cestu této distribuce?

Budu pojednávat o Mandriva One s grafickým prostředím Gnome.

Určitě by jsem Vám doporučil aktivovat na pracovní ploše dvojím kliknutím ikonu můj počítač. Po vyvolání této funkce se Vám vyvolá program Nautilus.
Vřele Vám doporučuji, aby Jste se s tímto programem naučili pracovat, protože je to
správce souborů, který Vás bude provázet v prostředí Gnome při Vašich pomyslných cestách za informacemi, které se nalézají na některém z médií. Z bezpečnostních důvodů Vám radím, nepoužívejte Mandriva One 2010.0 k modifikaci obsahu, který se nalézá na oddílech se systémem souborů NTFS. Tento systém souborů používá operační systém Windows XP a podobné operační systémy společnosti Microsoft, které jsou založeny na jádru operačního systému Windows NT.

Toto platí nejen pro pevné disky, ale i pro jiná, výměnná paměťová zařízení, jakými jsou USB flash disky nebo paměťové karty zapojitelné do PCMCIA slotu.

Může se totiž stát, že pokud budete vytvářet nějaký dokument v jiné aplikaci, než je přímo správce souborů Nautilus, soubor můžete vytvořit, ale ani v Mandriva Linuxu jej neotevřete. Bohužel by Jste jej pak nemohli ani přejmenovat, ani odstranit, ani zkopírovat na jiné místo.

Toto nebezpečí nemusí platit, ale toto varování zde uvádím jen proto, aby Jste předtím, než budete Mandriva Linux používat k modifikaci souborů uložených na NTFS oddílech, aby Jste si raději zakoupili za tímto účelem experimentů nízko kapacitní USB flash disk a naformátovali jej na systém souborů typu NTFS. Ale nikdy pomocí příkazu naformátovat v systému Windows, nýbrž pomocí programu
HP USB Disk Storage Format Tool.

Stáhnete si jej pomocí následujícího přímého odkazu

http://h50178.www5.hp.com/local_drivers/17550/SP27608.exe

A kromě správce souborů Nautilus prosím prozkoumejte především programy určené pro správu operačního systému. Jedná se o programy, které jsou přístupné z nabídky menu administrace. V Mandriva One je začleněn vysoce bezpečný a spolehlivý nástroj pro správu nainstalovaných produktů. Naleznete jej také v sekci pro administraci systému.

Přeji Vám bezpečné a radostné zkoumání pomyslných zákoutí distribuce Mandriva One. Je naprogramována jak pro začínající uživatele operačního systému Linux, tak i pro uživatelé z řad pokročilých. Proto věřím, že Vám tato distribuce do duší vnese příjemné prožitky z krásného grafického provedení, z 3D grafických efektů. Rovněž věřím, že oceníte i z psychologického hlediska vlídně koncipovaná hlášení a dialogová okna, jejichž prostřednictvím distribuce komunikuje s uživateli.

Autor článku:                      Mgr. Janusz Chmiel

Typograficky upravila      Hana Najtová

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.06 sekund
3,244,833 návštěv