Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Jak nastartovat operační systémy Linux z USB flash disku

Milí uživatelé,

 

přijměte mé pozvání k přečtení druhého článku, který je věnován startu operačních systémů z USB flash disku. V předchozím pojednání jsme si vysvětlili, jak přemístit operační systém Opensuse11.2 živé CD s grafickým prostředím Gnome na USB flash disk tak, aby bylo možné z USB flash disku tento operační systém spustit. Stejným způsobem, jen s využitím .iso obrazů a živých CD jiných operačních systémů, můžeme vytvořit bootovací USB flash disk obsahující kromě Opensuse 11.2 rovněž následující Linuxové distribuce:

 

GRML 2009.10, vydání full.

 

Jak nyní z USB flash disku Opensuse 11.2 nebo GRML 2009.10 nastartujeme?

 

BIOSy počítačů jsou programovány různými odborníky a každá společnost, která BIOS programuje má poněkud odlišný přístup k jeho tvorbě. Proto se zde pokusím uvést postup, který by měl fungovat pro co největší počet modelů počítačů. Nejlepší je si přečíst dokumentaci k BIOSU a zjistit, jestli váš BIOS vůbec start z USB flash disku podporuje. Pokud tomu tak není, nezoufejte, existují speciální možnosti, jak startovat operační systémy z USB flash disku. Tyto možnosti uvedu v následujícím článku. Pokud ale vyjdeme z předpokladu, že váš BIOS tuto funkci podporuje, zjistíme si, jakou klávesu je potřeba ve správný okamžik stisknout, aby se zobrazil seznam dostupných zařízení. Můžeme v průběhu startu počítače, pozor, v průběhu startu počítače, ne v průběhu zavádění jiného na pevném disku nainstalovaného operačního systému, stisknout a držet následující klávesy.

 

Po prvém zapnutí počítače zkusíme držet klávesu F12. Pokud se neobjeví boot menu a začne se pouze načítat  operační systém, buďto si prostudujeme dokumentaci k BIOSu, nebo operační systém, který se zavedl z pevného disku řádným způsobem ukončíme. Vypneme počítač na 30 vteřin z el. sítě a znovu jej zapneme. Tentokrát zkusíme hned po zapnutí držet klávesu F8. Pokud ani teď nebyla zobrazena obrazovka se seznamem zařízení, z nichž lze spouštět operační systém, znovu počítač vypneme a zkusíme jako poslední možnost, stisknout a držet klávesu ESC, ta bude fungovat s některými notebooky firmy Asus.

 

Nefungovala Vám ani jedna ze zde popsaných kláves? Není potřeba být rozčarován, sledujte na stránkách skolanet.cz panel Spouštějte operační systémy z USB flash disku a zanedlouho zde objevíte článek, který popisuje postupy, jimiž je možné bootovat z USB flash disku, i když váš BIOS tuto možnost přímo nepodporuje. Pokud  ale jedna ze zde popsaných kláves zobrazí bootovací obrazovku, šipkou dolů zvolíme položku USB device a stiskneme klávesu ENTER. Na notebooku IBM Thinkpad 2668 stačí při startu počítače stisknout klávesu F12 a po zobrazení bootovací obrazovky stisknout čtyřikrát šipku dolů a stisknout klávesu ENTER. Je také nutné upozornit, že když budeme jednu z výše uvedených kláves F12, F8, ESC držet bezprostředně po zapnutí počítače, budeme slyšet signalizátor, že byla vyrovnávací paměť klávesnice (keyboard buffer) přeplněna. Uslyšíme houkání, a pokud budeme klávesu držet, zpomalí se tím o určitý počet vteřin start BIOSu a jeho testy. Je také nutné upozornit na to, že bootovací obrazovka se zobrazí těsně před tím, než bude startován operační systém z pevného disku. Takže buďte prosím trpěliví, než se bootovací obrazovka objeví. Pokud nechcete zkoušet postupně uvedené klávesy, můžete se obrátit na dodavatele či prodejce vašeho počítače. Ten vám také může onu správnou klávesu poradit, pokud z nějakého důvodu nechcete pročítat dokumentaci k vašemu BIOSu. Postup, jenž zde uvádím, považuji přes svou těžkopádnost za nejlepší. A to proto, že nemusíme vstupovat do programu BIOS setup program, k němuž nemusíme mít vždy přístup. Přístup k programu BIOS Setup může být chráněn heslem. Navíc moderní BIOSy programované po roce 2005 často používají jiný přístup k přednastavení pořadí, v nichž jsou jednotlivá zařízení postupně prohledávána a je zjišťováno, které z nich obsahuje spustitelný operační systém. . U základní desky firmy Intel, která je označena kódem D845 PESV bylo možné v programu BIOS setup v menu standard CMOS setup zvolit podmenu boot order a zde bylo možné určit výběrem z přednastavených variant, která zařízení a v jakém pořadí jsou při startu počítače prohledávána. Například bylo možné v podmenu boot order zvolit šipkami předdefinované možnosti a pořadí, v němž budou jednotlivá startovací zařízení prohledávána. Platilo, že první slovo ve volbě určovalo, které zařízení bude prohledáno na výskyt spustitelného operačního systému jako první. A to zařízení, které mělo nejvyšší prioritu, tj. bylo v seznamu voleb uvedeno jako první, mělo oproti  ostatním zařízením přednost. Bohužel tento systém nastavení nemusí být přítomen ve všech moderních BIOSech. Místo toho můžeme ve svém BIOSU mít uveden postup, který je založen na principu, že jsou implicitně povolena všechna zařízení a ta jsou postupně prohledávána. A my pouze můžeme určité zařízení vyjmout ze seznamu těch zařízení, která budou prohledávána na výskyt operačního systému. Znamená to, že se užívá sousloví exclude The device from The list (vyloučit zařízení ze seznamu).

 

Pokud se nám povede operační systém nastartovat, uvidíme na obrazovce startovací menu příslušné Linuxové distribuce. Je možné spouštět i jiné operační systémy, než je Linux s využitím již dříve vytvořeného USB flash disku. Bohužel není v mých silách z důvodu zrakového znevýhodnění tyto operační systémy testovat a každý .iso obraz příkazem dd přenášet na USB flash disk a zkoušet, jestli bude možné takto přenesený operační systém z USB flash disku spustit. Proto jsem se zaměřil na ty distribuce operačního systému Linux, které jsou a budou v budoucnu uváděny na stránkách skolanet.cz v kategorii  linuxové distribuce po kliknutí na odkaz ke stažení. Pro operační systém Linux jsem se navíc rozhodl proto, že mohu s využitím odečítačů obrazovky otestovat reliabilitu neboli spolehlivost práce s operačním systémem Linux, který je umístěn na bootovatelném USB flash disku.

 

Použité zdroje

 

Boot grml from USB/Firewire, http://wiki.grml.org/doku.php?id=usb

E-mailová správa od ING Klause Knoppera

 

Autor článku:                         Mgr. Janusz Chmiel

Typograficky upravil:            Ing. Tomáš Fajt

 

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.06 sekund
3,244,838 návštěv