Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Úvod do operačního systému Linux

Milí čtenáři,

Dovolte mi prosím, abych Vás uvítal při čtení prvého dílu elektronického seriálu věnovaného operačnímu systému Linux.

V každém díle tohoto seriálu se dovíte něco nového o tomto operačním systému a závěrečný díl vyvrcholí tím, že se naučíte nainstalovat a používat Linuxovou distribuci, kterou Vám představím.

Úvodem mi prosím dovolte, abych Vám definoval klíčové pojmy, které v tomto díle seriálu budou obsaženy.

Operační systém

Operační systém je základní programové vybavení počítače. Zavádí se do operační paměti po startu počítače a poskytuje ostatním programátorům služby, procedury a funkce, které programátor používá pro komunikaci s uživatelem a pro realizaci ostatních pro programy potřebných úkonů.

Jádro operačního systému

Jádro operačního systému je velmi často programováno ve strojovém kódu a obsahuje základní rutiny a služby, které potřebují pro svůj provoz jádru operačního systému nadřazené aplikace, jakými je například interpret příkazů, které se zadávají na příkazový řádek. Pro programování jádra každého operačního systému musí programátor mít detailní znalosti strojového kódu, musí znát BIOSY počítačů, které jsou kompatibilní se standardem IBM PC. Uživatel se však o jádro nemusí zajímat, to zde píši jen pro Vaší informovanost.

Historie operačního systému Linux

Linux je operační systém, který se začal vyvíjet od osmdesátých let. Aby bylo možné tento operační systém a programy k němu přiložené vůbec používat, musel se nejprve najít muž, který se chopil tohoto projektu. Tímto mužem byl Richard Matthew Stallman.

Ovšem v roce 1983, kdy se tohoto projektu pán Richard Matthew Stallman chopil se nehovořilo vůbec o Linuxu. Projekt měl název GNU a jeho cílem bylo vytvořit operační systém, který by obsahoval pouze software, který je možné používat zdarma. Takovýto software se nazývá svobodný software. To se zakladateli projektu podařilo. K dispozici byly potřebné nástroje pro programátory, aby pro tento operační systém mohli vyvíjet nové aplikace.

O Linuxu můžeme začít hovořit až od roku 1991. Kdy Linus Torvalds, Helsinský student začal sám programovat své vlastní jádro. Inspiroval se sám jiným na Unixu založeným operačním systémem. Jeho práce slavila úspěch a podařilo se mu naprogramovat toto jádro, které již podporovalo práci se zařízeními.

Jeho pracovní aktivita přitáhla nesmírné množství programátorů z celého světa, kteří dodnes neustále na jádru pracují. V současné době však Linuxová jádra obsahují jen asi 2 procenta kódů, jehož autorem je Linus Torvalds.


Výhody operačního systému Linux

  1. Možnost si operační systém vyzkoušet předtím, než jej sami nainstalujeme na pevný disk
  2. Velké množství kvalitního programového vybavení, které lze používat zcela zdarma. Pro nekomerční účely se jedná o většinu produktů a pro komerční používání je potřeba prostudovat texty licenční smlouvy k jednotlivým programům a komponentům
  3. Minimální až téměř žádné riziko napadení operačního systému nebo pod ním běžících programů viry nebo reklamním softwarem.
  4. Možnost s operačním systémem používat nejmodernější multimediální zařízení, jakými jsou webové kamery, moderní, multimediální počítačové klávesnice, scannery a jiná podobná zařízení. Samozřejmostí je podpora práce s filmy na DVD. A to vše při využití multimediálních aplikací, které jsou k dispozici zcela zdarma.
  5. Vysoká stabilita prostředí s minimem výskytu chybových hlášení.

Použité zdroje:

Historie operačního systému GNU/Linux

Publikováno v odborném časopise Root na následující adrese
http://www.root.cz/texty/historie-operacniho-systemu-gnulinux/

 

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.11 sekund
3,244,908 návštěv