Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Tým Lektorů

Ing. Adéla Kolouchová
Milan Kypr, tester
Hanka Najtová, ECDL
Ing. Tomáš Fajt, tester
Vladimír Pištěcký, ECDL
Stefan Vorálek
Boris Dvořáček, metodik

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Mandriva One 2010.0 se představuje

Mandriva One 2010.0 se představuje

Milí uživatelé,

jak jsem Vám slíbil v jednom z dílu našeho seriálu, zaměřím se v následujících dílech na distribuci Mandriva One 2010.0.

Vzhledem k tomu, že jsem nadpis článku zvolil Mandriva One 2010.0 se představuje, vysvětlím, proč jsem se pro tuto distribuci Linuxu rozhodl.

Proč právě Mandriva One 2010.0

·       Velmi přehledně zpracovaný seriál v Českém jazyce.
K dispozici na stránkách:
http://www.mandrivalinux.cz/author/petos/

·       Jedná se o distribuci, která ve světě operačního systému Linux vyniká uživatelskou vlídností počínaje startovací (bootovací) obrazovkou a konče aplikacemi pro správu operačního systému.

·       K dispozici je lokalizace operačního systému do Českého jazyka

·       Tvůrci kladou důraz na vzhledné grafické provedení uživatelského rozhraní aplikací, které jsou součástí této distribuce

·       Uživatelé mohou profesionálně pracovat s obrázky, k dispozici je několik grafických editorů s podporou scanneru

·       Je toho mnoho, proč doporučuji vyzkoušet právě Mandrivu one 2010.0. Je potřeba dodat, že je operační systém připraven pro uživatele s různými zdravotními znevýhodněními. A to jak pro tělesně postižené tak i pro osoby se zrakovým postižením.

·       Připravuje se screen reader Gnopernicus, který je programován v jazyce C, což uživatelům se zrakovým znevýhodněním umožňuje velmi rychlou práci s celým prostředím Gnome.
Vzhledem k tomu, že já jsem nevidící uživatel, budu se zaměřovat na
grafické prostředí Gnome.

Distribuce je již po startu živého CD velmi přátelská. Uživateli se jednak nabídne startovací obrazovka s celou řadou možností. Pro vyzkoušení doporučuji zvolit prvou možnost stiskem klávesy Enter.

Po načtení operačního systémuživého Cd do operační paměti se Vás bude Mandriva tázat na několik věcí. Určitě obdržíte dotaz na požadovaný jazyk jehož prostřednictvím s Vámi bude operační systém komunikovat. Obdržíte rovněž dotaz na používané časové pásmo.

Poté už se objeví pracovní plochaikonami.


Pojďme se společně podívat, jaké aplikace v této distribuci najdeme.

Především je potřeba dodat, že je v této distribuci je možné nalézt velmi stabilní verze všech aplikací a komponent, na nichž tyto aplikace závisí.

Takže Mandriva poskytuje vysoce stabilní a přátelské prostředí pro Vaše aktivity. Od práce s multimediálním obsahem, až po textový editor umožňující komfortní překládání dokumentů z jednoho jazyka do druhého. A to vše zcela zdarma a legálně.

Nechybí ani kancelářský balík Openoffice ORG, další produkt Abiword, takže nebudete potřebovat kancelářské balíky, pro jejichž používání je nutné uhradit licenční poplatek.

Dále v této distribuci naleznete vypalovací software Brasero, jehož prostřednictvím můžete vypalovat Vaše projekty na různé typy médií dle toho, jaká média podporuje Vaše vypalovací mechanika.

Nechybí ani program kino, jehož prostřednictvím budete moci vychutnávat filmy na DVD nosičích.

A to ani nehovořím o možnostech, které Mandriva One představuje ve vztahu k práci s mobilními telefony. Podpora Bluetooght Vám umožňuje výměnu informací mezi Vaším mobilním telefonem, který je opatřen rozhraním Bluetooght a počítačem, na němž je Mandriva One 2010 nainstalována.

Budu Vás do tajů této distribuce postupně zasvěcovat po malých krůčcích.

Závěrem doporučuji, aby Jste veškeré zde popisované postupy realizovali v režimu živého CD.

Na pevný disk si tento operační systém prosím nainstalujte, až Vaše znalosti operačního systému Linux a distribuce Mandriva One 2010.0 dosáhnou takové úrovně, že si budete při práci s tímto operačním systémem jistí a nepřekvapí Vás Vaše případné nechtěné chyby.

Autor článku:                     Mgr. Janusz Chmiel

Typograficky upravila:     Hana Najtová

 

 

Komentáře

#1 | fajt dne November 17 2009 00:54:49
Upozorneni pro majitele starsich grafickych karet spolecnosti Nvidia: muze se stat, ze selze zavedeni grafickeho uzivatelskeho rozhrani do operacni pameti a nenastartuje se prostredi Gnome, potom je nutne vybrat pri konfiguraci X serveru ovladac graficke karty typu nvidia nekompatibilni s timto vyrobcem. Je to zpusobeno tim, ze graficke cipy Nvidia vyrabeji ruzni vyrobci a kazdy nemusi mit grafickou kartu primo od spolecnosti Nvidia. Tento postup byl vlastnorucne vyzkousen a funguje.
V clanku je dale nespravne zmineno komunikacni rozhrani Bluetooght, spravne se ovsem jmenuje Bluetooth (v prekladu "modry zub"Wink).
#2 | VernaOwen dne July 06 2011 04:11:25
I guess that to receive the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/credit-loans">credit loans</a> from creditors you should present a firm motivation. But, one time I've received a commercial loan, just because I was willing to buy a bike.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.31 sekund
3,275,228 návštěv